מטפל זוגי

מידע נוסף על טיפול פסיכולוגי:

טיפול פסיכולוגי

תוכן [ הסתר ]

קצת על הטיפול הפסיכולוגי...

טיפול פסיכולוגי הוא בעצם טיפול במשברים אישיים ואישיותיים הכוללים בתוכם מגוון בעיות נפשיות שונות, כמו מצוקות, הפרעות וחרדות עקב מגוון סיבות וגורמים המשתנים ממטופל למטופל ובהתאם לסביבתו, בדרך כלל.

טיפול פסיכולוגי יבוצע ע"י פסיכולוג קליני בעל תואר שני לפחות, פסיכיאטר ולפעמים אפילו ע"י עובדת או עובד סוציאלי. מייסד הפסיכולוגיה - או כפי שנהוג לומר "אבי הפסיכואנליזה" הוא זיגמונד פרויד שחי במהלך המאה ה-19 ותחילת המאה העשרים. הוא היה בעצם הראשון שחקר את תחום הטיפול הנפשי.

היכרות קצרה עם אבי הפסיכואנליזה

זיגמונד פרויד נולד באמצע המאה ה-19. כבר מילדות הוא בלט בכישרונו הלימודי ובסופו של דבר השלים תואר דוקטור ברפואה. פרויד פיתח את התיאוריה על פיה לנפש האדם יש חלק בלתי מודע המשפיע על פעולותיו של האדם.

הוא טען כי זיכרונות ועובדות בלתי נעימים מודחקים לחלק לא מודע במוחו של האדם וכך הוא בעצם "מעלים" אותם במקום להתמודד איתם. בפועל, הדברים הללו לא נעלמים והם ממשיכים "לחיות" במחשכים הלא מודעים ומשפיעים משם על אופי הדפוסים והעכבות לפיהם אנו פועלים.

מאז ימי פרויד, נערכו מחקרים רבים ופותחו שיטות רבות ושונות של טיפול פסיכולוגי. כיום ידוע כי הצלחתו של טיפול פסיכולוגי איכותי תלוי רבות ביחסי אמון בין המטפל למטופל כמו גם באמפתיה שיביע המטפל (יכולתו של אדם לשים עצמו במקומו של אדם אחר).

במקביל לצבירת הידע הרב בנושא המחקר הפסיכולוגי, התפתחו שיטות רבות כמו טיפול פסיכולוגי דינמי לדוגמא. בנוסף לכך, ניתן למצוא כיום מטפלים רבים המתמחים בתחומי טיפול ספציפיים מהם סובלים מטופלים רבים.

דוגמאות לתחומים אלו הן: מטפל זוגי, העוסק בפתירת מצוקות ודילמות בתוך מערכות יחסים זוגיות, פסיכולוגים חינוכיים המתמחים בעבודה בתוך מערכות החינוך, פסיכולוגים התפתחותיים אשר אמונים על הכוונת האדם – בעיקר הנער הצעיר – אל ההתפתחות הרצויה ועוד אין ספור התמחויות בהם בוחרים פסיכולוגים שונים.

המשותף למרבית השיטות של טיפול פסיכולוגי, אם לא לכולן, הוא שהן מושתתות בעיקר על שיח בין המטפל למטופל, כשכמובן מירב הבמה שמורה למטופל. ישנן שיטות נוספות כמו דמיון מודרך, או אפילו היפנוזה, אבל במרבית המקרים טיפול פסיכולוגי ייעזר בהן בתור כלים תומכים ולא בתור הטיפול העיקרי מול המטופל.

אז גם אני צריך לעבור טיפול פסיכולוגי?

בואו נברר לרגע למי מתאים הטיפול הפסיכולוגי: אם בעבר, מי שהלך לטיפול שכזה נתקל בדעות קדומות למיניהן, הרי שכיום טיפול מסוג זה הוא דבר רווח מאוד. לא ברור עד הסוף אם השכיחות הגבוהה של אנשים שהולכים לטיפול כיום, היא בשל הקבלה החברתית של התופעה וההכרה שבכולנו יש מקום לשיפור - או אולי בגלל הסביבה הלוחצת יותר של העולם המערבי בו אנו חיים, אשר מעודד תופעות של חרדה ולחצים נפשיים, שמניעים יותר ויותר אנשים לקבל טיפול. סביר להניח, אגב, שמדובר בשילוב של שניהם.

ככל הנראה טיפול פסיכולוגי יכול להתאים לכולם. מחקרים מראים שלמרבית האוכלוסייה יש נקודות חולשה ומכשולים מנטליים אשר מונעים מאיתנו להתקדם בנתיבים מסוימים. קבלת עזרה מקצועית מאדם שמומחה בכך, יכול לסייע לנו בצורה ניכרת להתקדם בכיוונים הללו. התפיסה הרווחת כיום היא שהטיפול הפסיכולוגי לא רק שלא מעיד על חוסר שפיות - אלא אפילו מעיד על שפיות מספקת, שמאפשרת לנו להבין שאנחנו צריכים לטפל בעצמינו.


מטפל זוגי