מטפל זוגי

מידע נוסף על טיפול משפחתי:

טיפול משפחתי ע"י פסיכולוג

תוכן [ הסתר ]

תפקוד בתוך תא משפחתי הוא, בפעמים רבות, לא פשוט. חברי התא המשפחתי - הורים, אחים וילדים - נתקלים לא אחת בבעיות ומכשולים אשר מקשים על תפקודו התקין של התא. ישנם מצבים בהם בעיות במערכת היחסים בין ההורים עשויים לגרור בעיות תפקודיות ודיכאונות בקרב הילדים. טיפול משפחתי יכול לסייע במצבים כאלו.

כל תופעה אשר גורמת להפרת האיזון העדין בו מתקיים התא המשפחתי עלולה לגרור בעיות ומריבות. התא המשפחתי אמור להיות המקום הבטוח בעבור כל אדם, כאשר הוא חוזר הביתה ומצפה למצוא בחיק המשפחה את מקום המבטחים שלו, המקום בו מקבלים אותו ואוהבים אותו כפי שהוא.

יחד עם זאת, המרכיבים את התא המשפחתי הם בסך הכל בני אדם אשר מתקשים בהתמודדויות עם שינויים, אסונות, בעיות נפשיות ועוד. כל פגיעה או עזיבה של אחד מבני המשפחה את הבית עלולה לגרור חוסר איזון והתפרקות.

בשל מורכבותו הרבה של התא המשפחתי מומלץ לפנות אל ייעוץ משפחתי בכדי לדון בבעיות ולפתוח ערוצי תקשורת בין בני הבית. אלו עלולים לא להצליח לפתור בעיות ומחלוקות בתא המשפחתי ללא עזרה מקצועית. פניה אל טיפול משפחתי מעניקה חוות דעת של איש מקצוע, אשר מסוגל להתבונן על הבעיות מזווית שונה ולהעניק פתרונות שימושיים.

מתי כדאי לפנות לטיפול משפחתי?

משפחות ובני זוג פונים אל גישור משפחתי או טיפול בשלבים שונים של חייהם. המטפלים ממליצים לגשת לקבלת טיפול משפחתי במקרים בהם יכולת התפקוד התקינה של בני המשפחה נפגעת. גם במקרים בהם הבעיות המשפחתיות פוגעות באורח החיים התקין של בני הזוג והילדים כדאי לגשת לטיפול.

משפחות אשר נמנעות מהזמנת אורחים או מיציאות משותפות מהבית בשל בעיות התנהגות של אחד הילדים, מהוות דוגמה לפגיעה באיכות החיים ודורשות טיפול. על ההורים מוטלת האחריות לספק לילדיהם סביבה בטוחה, בריאה ואוהבת. הילד זקוק לסביבה הזו בכדי לפתח אישיות בריאה ואורח חיים תקין.

פעמים רבות הילדים אינם מספרים או חושפים את הקשיים אותם הם חווים בעקבות ריבים של ההורים, אלימות במשפחה או טרגדיה אשר מתרחשת במשפחה. ישנם מקרים בהם חוויה טראומתית אשר מתרחשת לאחד הילדים במשפחה משבשת את התפקוד התקין של כל שאר הילדים במשפחה.

הורה אשר מזהה סימני מצוקה בקרב ילדיו מחויב לבחון את הנושא לעומק ולהעניק לילד טיפול מתאים. טיפול משפחתי הוא טיפול אשר משתף את כל בני המשפחה ודורש את הירתמות כולם למאמץ הכולל.

כמובן, ישנם מצבים בהם הילדים מתנגדים לטיפול, אך במקרים כאלו חשוב להבהיר להם את חשיבות הטיפול למשפחה כולה. במצבים בהם עיקר הבעיות נובע מיחסים לא תקינים בין בני הזוג, ניתן לשלב במהלך הטיפול המשפחתי גם אימון זוגי או טיפול מתאים ופרטני.

כיצד בנוי הליך הטיפול?

במהלך טיפול משפחתי קלאסי, התעריף לרוב מחושב על פי שעות הפגישה. במהלך הפגישה הראשונה ההורים יספרו אודות הבעיות העיקריות ובני המשפחה ואילו בשלב השני יבקש הפסיכולוג לפגוש את כל בני המשפחה יחד.

ישנם מקרים בהם יבקש הפסיכולוג לבצע פגישות אישיות עם בני המשפחה בכדי להעניק להם אפשרות לחשוף את אשר על לבם מבלי לפחד מתגובת האחרים. בנוסף, במהלך טיפול משפחתי מקצועי, יסייע המטפל בבניית ערוצי תקשורת תקינים בין בני המשפחה וליבון בעיות שונות – בדרך ליצירת תא משפחתי אוהב ונעים.


מטפל זוגי