מטפל זוגי

איך בוחרים מטפל זוגי?

תוכן [ הסתר ]

ההחלטה האם להיפרד או להתגרש היא, ללא ספק, אחת ההחלטות החשובות ביותר בחיים. למרות זאת, לא מעט אנשים בוחרים לסיים את נישואיהם מבלי לבקש עזרה מקצועית ולהתייעץ עם מטפל זוגי או גורם אובייקטיבי מגשר אחר.

למען האמת, לא בכל המקרים, ייעוץ זוגיות מקצועי יבטיח כי המשבר ייפתר. ישנם אפילו לא מעט מטופלים לשעבר, אשר טענו כי היו מאוכזבים מהטיפול שעברו וכי לדעתם, הוא רק החריף את הפער. אך לרוב זה לא כך.

מן הסתם, לרוב המטפלים כוונות טובות, ואין הם היו רוצים לפגוע במרקם העדין שבן אדם לבת זוגו, ובכל זאת, לא כולם מוסמכים להיות מטפלים זוגיים - וזהו אחד הגורמים העיקריים לאי הצלחת הטיפול. במאמר זה, נציע מספר קוים מנחים והמלצות, אשר יסייעו בבחירת מטפל זוגי טוב, שיענה על הצרכים שלכם.

מהו טיפול זוגי?

יש שחושבים כי צריך ללכת למטפל זוגי במצבים של זוגיות במשבר, אך בפועל, חבל להמתין עד לשלב כה מתקדם. טיפול זוגי יכול לסייע לזוגות (לאו דווקא נשואים) להבין ולפתור קונפליקטים וסיטואציות מבלבלות, במטרה לשפר את מערכת היחסים שלהם. טיפול זוגי טוב מסוגל לתת לזוגות כלים לתקשורת טובה יותר, להבנה הדדית ואפילו לויכוח בריא יותר.

ישנם טיפולים שאינם נמשכים פגישות רבות (טיפולים קצרי מועד), ותפקידם, לרוב, הוא לטפל במשבר חולף. במקביל, כדאי לדעת כי ישנם טיפולים זוגיים אשר נמשכים מספר חודשים ולפעמים קצת יותר, זאת אם מערכת היחסים זקוקה לבנייה מהיסוד.

באופן כללי, הטיפול הזוגי נועד לקרב בין בני זוג שהתרחקו ולהחזיר את האהבה והתשוקה ביניהם. עם זאת, לא מדובר כאן רק על האספקט המיני – זהו רק חלק קטן מהמשוואה – כשהעבודה העיקרית מתרכזת בהתנהגות של השניים כזוג בכל אספקט בחייהם.

מי יכול להיות מטפל זוגי?

טיפול זוגי ניתן על ידי פסיכולוג קליני (או בעל תואר שני במקצוע טיפולי אחר) שהוסמך להיות מטפל זוגי ומשפחתי על ידי "האגודה הישראלית לטיפול במשפחה ובנישואין". בדומה למטפלים אחרים, גם מטפלים אלו מספקים שירותים בתחום בריאות הנפש. עם זאת, הם מסוגלים לתת גם תמיכה ספציפית למערכות יחסים של בני זוג, בזכות שנות הלימודים הרבות שכללו תיאוריות, טכניקות טיפוליות, התמחות ופיקוח על ידי מטפלים מוסמכים.

כיצד בוחרים מטפל זוגי?

השוק כיום רווי במאמנים, פסיכולוגים, יועצים או סתם אוהבי אדם, אשר בוחרים לספק טיפול בתחום הזוגיות. מבלי להוריד מיכולותיו של אדם זה או אחר, דווקא בתחום הזוגיות השברירי כל כך, חשוב לבחור מטפל זוגי המומחה לכך

ניתן לעשות זאת על ידי דרישה לתעודה המעידה על הסמכת המטפל, או לברר עם המטפל או עם מזכירתו לגבי ההכשרה שלו כמטפל, מה הן שנות הניסיון שלו בתחום, האם לווה על ידי מטפלים מוסמכים וכיוצא בזה.

דרך נוספת היא לבקש המלצות של חברים או לחפש המלצות אובייקטיביות ברשת אודות יועץ זוגיות מנוסה. במקביל, חשוב להתייחס להמלצות אלו בכובד ראש, כיוון ולכל זוג עשויה להיווצר כימיה אחרת עם המטופל.

זהו בעצם קריטריון נוסף אליו מומלץ להתייחס. בפגישה הראשונה עם מטפל זוגי כלשהו, כדאי לבדוק עם עצמכם, האם אתם מרגישים חיבור, אמפתיה, אינטליגנציה, תשומת לב מתאימה וכדומה. כמו כן, כדאי לראשות כי המטפל אינו ממהר להמליץ על פירוק החבילה וכי בראש ובראשונה, הוא דואג לשלמות ההרמונית שלה.


מטפל זוגי