מטפל זוגי

מידע נוסף על טיפול בדיכאון:

טיפול בדיכאון

תוכן [ הסתר ]

דיכאון הוא מצב נפשי אשר מאופיין בתחושת דכדוך אשר נמשכת לאורך תקופה בה עיקר הרגשות הן חוסר מוטיבציה, קשיי ריכוז, איבוד תיאבון, עצבות, הפרעות שינה, חולשה, מחשבות אבדניות ואיבוד תקווה. דיכאון הוא מצב נפשי לא פשוט. ישנם מקרים בהם לא ניתן לצאת מהמצב ללא עזרה, או במילים אחרות - טיפול בדיכאון.

ניתן לבצע טיפול נוגד דיכאון בכמה שיטות: ישנו טיפול פסיכולוגי אישי, טיפול קבוצתי, טיפול תרופתי ובמקרים קשים אף אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי. המחלה אינה חולפת לרוב ללא טיפול והתמודדות עם הגורמים לדיכאון. ישנם מצבים חוזרים אשר גורמים לדיכאון לחזור שוב ושוב.

תופעות דיכאון הן תופעות נפוצות מאוד בכל רחבי העולם ומהוות גורם תחלואה נפשי ופיזי משמעותי. ישנם רבים בגילאים שונים אשר סובלים ממצבי רוח דיכאוניים חוזרים ובכל זאת נמנעים מלגשת לקבלת טיפול מתאים – בין אם אלו בני נוער, מבוגרים או קשישים.

המון אנשים מתקשים לזהות מתי מדובר במצב רוח רע ומתי מדובר בדיכאון אמיתי אשר דורש טיפול. אנשי המקצוע ממליצים לגשת לקבל טיפול בדיכאון בשלב בו האדם חש כי הדיכאון גורם לבעיות בחייו ומשבש את אורח החיים שלו.

כאשר אדם אינו מסוגל להגיע אל מקום העבודה והדיכאון למעשה מביא לפיטוריו, כדאי לגשת לטיפול. בקרב ילדים ובני נוער מוטלת על ההורים המשימה בזיהוי תסמיני הדיכאון והפניית הילדים לקבלת עזרה מקצועית במידת הצורך.

שיטות טיפול בדיכאון

דיכאון הוא למעשה בעיה נפשית ועל כן יש לטפל בדיכאון באמצעות אנשי מקצוע אשר עוסקים בבריאות הנפש. טיפול בדיכאון וחרדה אשר מצריך טיפול תרופתי דורש פנייה אל פסיכיאטר, היות ורק הוא רשאי להעניק לחולה מרשם לתרופות אנטי דיכאוניות.

ישנם מקרים בהם רופא המשפחה מספק תרופות בסיסיות למצבי חרדה אך התרופות הללו אינן מחליפות בדיקה וטיפול פסיכיאטרי. במצבים בהם אין צורך בתרופות ניתן לפנות לפסיכולוג לצורך קבלת טיפול בדיכאון.

ישנם פסיכולוגים אשר מתנגדים למתן תרופות כימיות אשר משבשות לטענתם את תפקוד המוח. הם מעדיפים לשלב טיפול טבעי בדיכאון עם שיחות וטיפול נפשי טרם הפניית המטופל אל הפסיכיאטר לצורך קבלת תרופות.

חומרים טבעיים אשר מעניקים הקלה לסובלים מתופעות דיכאון הם אומגה 3, צמח הרודיולה, צמח הפסיפלורה ועוד. בתי המרקחת ורשתות הפארם מציעים מגוון רחב של תרופות טבעיות אשר מעניקות תחושת רוגע ומסייעות בהתמודדות עם לחצים.

זיהוי מצבים של דיכאון קליני

דיכאון קליני הוא מצב אשר בו תחושת הדכדוך ותופעות הדיכאון מתמשכות על פרק זמן אשר עולה על שבועיים. התקופות הממושכות בהן סובל החולה מהדיכאון מקשות על ניהול אורח חיים תקין ומביאות את החולה אל מעשים קיצוניים.

תחושת דכדוך קשה אשר מתמשכת לפרקי זמן ארוכים דורשת טיפול בדיכאון בדחיפות ממשית. אדם אשר נמצא במצב רוח דכאוני לאורך זמן משבש לעצמו את תפיסת המציאות ועלול לאבד תקווה, וגם לפגוע בעצמו.

פגישות שמטרתן טיפול בדיכאון קליני כולל לרוב טיפולים נפשיים מתמשכים בכדי לבחון את הגורמים לדיכאון. ישנם מצבים בהם הדיכאון הוא תוצר של חוסר בוויטמינים ומינרליים בגוף או בעיה פיזית אחרת אשר דורשת טיפול תרופתי.

טיפול בדיכאון מצריך התייעצות עם איש מקצוע אשר מכיר את עולם בריאות הנפש ויכול להמליץ על הטיפול המתאים. פעמים רבות מתבקשים המטופלים לגשת ולבצע בדיקות דם טרם תחילת הטיפול בכדי לבחון את איזון החומרים בגוף.


מטפל זוגי