מטפל זוגי

פסיכולוג קליני לילדים

תוכן [ הסתר ]

טיפול פסיכולוגי בילדים יש לבצע באמצעות פסיכולוג קליני לילדים. בעיות נפשיות והתפתחויות של ילדים שונות מבעיות אשר מאפיינות מבוגרים. בכדי לטפל בילדים נדרשת התמחות מיוחדת והיכרות עם תהליכי התפתחות נפשית של ילדים ובני נוער.

קיימים פסיכולוגים חינוכיים אשר מטפלים בילדים בבתי הספר ומסייעים באבחון בעיות למידה ובעיות חברתיות. פסיכולוגים אלו אינם רשאים לבצע טיפול פרטני בילד ולמטרה זו יופנה הילד אל פסיכולוג לילדים.

נפשם הצעירה של ילדים ובני נוער מתקשה בהתמודדות עם לחצים, טראומות וטרגדיות. בכדי לסייע לילד להתגבר על טראומה ולהסתגל למצבים חדשים יש להיעזר באנשי מקצוע אשר מתמחים בטיפול בילדים.

לעיתים מוות במשפחה, גירושין, לידת אח חדש, מעבר בית ספר ועוד עשויים לגרור מצוקה ורגרסיה במצבו ההתפתחותי של הילד. הורה אשר מזהה תהליכי רגרסיה או מצוקה נפשית בקרב ילדיו מחויב לטפל בבעיה.

ישנם מצבים בהם בית הספר מפנה את הילד יחד עם ההורים אל פסיכולוג קליני לילדים. במצבים בהם הילד מגלה בעיות חברתיות, דיכאון, מחשבות אבדניות או כל התנהגות חריגה מחויבים את אנשי הסגל של בית הספר לדווח להורים.

קיימות מחלות נפש אשר מתפתחות בגיל צעיר ומראות סימנים ראשונים כבר בשלהי גיל ההתבגרות. במקרים קשים ומורכבים ניתן לפנות אל פסיכולוג קליני בכיר, הפסיכולוג הבכיר יוכל לספק תרופות במידת הצורך.

כיצד לבחור פסיכולוג לילדים?

פסיכולוג קליני לילדים יידע כיצד לפנות אל הילד בגובה העיניים ולהעניק לילד סביבה בטוחה. פסיכולוג אשר מטפל במבוגרים יתקשה להבין בעיות ומצוקות של בני נוער. לילדים ובני נוער תפיסת מציאות שונה מאשר תפיסת המציאות של המבוגרים.

צורת מחשבה של ילדים נוטה להיות קיצונית בהשוואה לתפיסתם של המבוגרים. כאשר ילדים נתקלים בבעיות חברתיות או כל בעיה אחרת הם מגדירים את הבעיה כבעיה בלתי פתירה. מתוך ייאוש, מבצעים הילדים מעשים קיצוניים.

חשוב להדגיש כי בני נוער במצוקה נוטים להסתגר ולרוב אינם פונים אל ההורים בבקשה לעזרה. הורה אשר חושד כי ילדו נמצא במצוקה נפשית חייב להתערב ולבחון את הדברים לעומק. במידה הצורך יש לפנות את החברים של הילד ולבחון את פעילותו ברשתות החברתיות. פעמים רבות התשובה טמונה שם והבדיקה תאפשר להעניק עזרה נפשית מצילת חיים לילד.

בכדי להבטיח את הצלחת הטיפול יש לבחור פסיכולוג אשר הילד חש בנוח במחיצתו. במידה והילד מבקש להחליף פסיכולוג יש לבחון את דבריו בכובד ראש. יצירת הכימיה בין הילד לפסיכולוג משמעותית להצלחת הטיפול. שיתוף פעולה של הילד מתבקש להצלחת הטיפול.

מתי כדאי לפנות לטיפול עם הילד?

ישנם מצבים קלאסיים אשר מצריכים פנייה אל פסיכולוג קליני לילדים. מצבים בהם הילד מראה רגרסיה התפתחותית או מצוקה נפשית אשר באה לידי ביטוי בעצבות, בידוד חברתית ותחושת חוסר תקווה מעידים על בעיה אשר דורשת טיפול.

הורים אשר מבחינים בשינוי התנהגותי פתאומי בקרב הילד מחויבים לבחון את הגורם לשינוי. ילדים אשר לפתע מסרבים ללכת אל בית הספר, מגלים תוקפנות וכאלו ילדים אשר לפתע נצמדים להוריהם משדרים מצוקה.

גיל ההתבגרות הוא השלב בו הילד מתבקש להשלים את תהליך הפרידה מהוריו ולגבש אישיות עצמאית. זהו תהליך מורכב, קשה ומאוד מבלבל, במקרים רבים ילדים נורמטיביים לחלוטין נזקקים לעזרה וליווי מקצועי בתהליך. פסיכולוג קליני לילדים יוכל להעניק לילד תמיכה ואפשרות להציג לבטים ומחשבות אודות גיבוש אישיות וקבלת החלטות.


מטפל זוגי