מטפל זוגי

סוגי מטפלים בתחום הייעוץ הזוגי

תוכן [ הסתר ]

על קדמה וזוגיות

שנות האלפיים הביאו עימן קידמה טכנולוגית ואין ספור יתרונות עבור המין אנושי. יחד עם זאת, הן הביאו איתן גם דרישות גבוהות יותר של החברה מכל אחד ואחד מאיתנו. דרישות אלו, בין אם אנו עומדים בהן ובין אם לא מתורגמות פעמים רבות ללחצים אשר מוצאים מקום מפלט בבית, או ליתר דיוק בתוך מערכת היחסים עם בן או בת הזוג.

העובדה הזו, יחד עם ההבנה ההולכת ורווחת כי מוסד הנישואין הוא לא חוזה בל ישוחרר, גורמת לכך שמספר הזוגות המתגרשים כיום הוא גדול מאי פעם. אבל זה עדיין לא אומר שהסוף של כל קשר רומנטי ידוע מראש.

יש לכך הוכחות בשטח: במקביל למגמה זו, התפתחה מאוד המערכת אשר עיקר עיסוקה הוא בתמיכה בזוגות אשר נמצאים במשבר ובניסיון לשמר את הזוגיות למרות הקשיים העלולים לצוץ בדרך. במרבית המקרים ייקרא תחום זה ייעוץ זוגי. ישנם סוגים שונים של יועצים ומטפלים בתחום הייעוץ הזוגי - כאן נביא מספר דוגמאות שיבהירו מהי מהות הנושא.

מטפל פסיכולוג

ראשית ראוי שנדבר על מטפל פסיכולוג. מדובר כמובן במטפל אשר עבר הכשרה כפסיכולוג מקצועי (בישראל אדם יכול לעסוק במקצוע זה רק לאחר שסיים תואר שני) ובחר להתמחות בייעוץ זוגי. לרשותו של מטפל שכזה עומדים הניסיון שנצבר במחקרים רבים, כמו גם השיטות הקליניות אשר אותן למד ובהן הוכשר.

הוא ישתמש בכלים אלו על מנת לעזור לזוג לשקם את היחסים בינהים ולהחזירם לכיוון הנכון. יש הקוראים למטפל הפסיכולוג גם בשם יועץ נישואין. הדבר אמנם נכון לגבי פסיכולוג המתמחה בזוגיות, אך לא כל יועץ זוגיות הוא בהכרח פסיכולוג.

מגמה הולכת ורווחת כיום בארץ ובעולם כולו היא מגמת האימון אשר ידוע גם בשם קואצ'ינג. ישנם מאמנים רבים המתמחים באימון מערכות יחסים. הם מסוגלים לעשות עבודה נפלאה והם ייקראו יועצי נישואין אך שימו לב - הם אינם פסיכולוגים.

טיפול אלטרנטיבי

הזכרנו בתחילת שורות אלו כי אחוז גבוה מן הבעיות של זוגות רבים, מקורן בסביבה הלוחצת בה אנו חיים כיום בעולם המערבי. אחת השיטות לשקם ולטפח את הזוגיות היא באמצעות פריקת הלחץ בנתיבים אחרים.

כך, לדוגמא, מטפלים בשיאצו או בסגנונות עיסוי אחרים יכולים לעזור לנו לעבוד על מערכות היחסים שלנו בדרכים עקיפות. עיסוי ידוע כפעילות מרגיעה, מה שיכול לתרום לא מעט להפגת לחצים שונים. אין ספק שעדיף להשקיע מעט כסף בטיפול שיאצו איכותי מדי פעם במקום לפרק את הנישואין.

מטפלים בקלפים מספקים עוד דרך טיפול זוגי אפקטיבית מאוד. רבים מכם ככל הנראה מרימים גבה כעת או לפחות מעקמים את האף. הרשו לנו להרגיע אתכם: טיפול בקלפים משמעותו אינה בהכרח קלפי טארוט והוקוס פוקוס.

הקלפים ידועים כמעוררים אסוציאטיביים מן השורה הראשונה ובאמצעות שימוש נכון בקלפים, מטפלים זוגיים רבים מסוגלים להעלות נושאים חבויים, אשר מהווים אבן נגף ביחסים, גם כאלו שמעולם לא עלו לדיון בין השניים ולא היו מגיעים לידיעת שני הצדדים בדרך 'מסורתית' יותר.

ייעוץ זוגי באינטרנט

עם הקידמה הטכנולוגית והאינטרנט, נוצרה פלטפורמה מצוינת נוספת עבור ייעוץ וטיפול זוגי. קיימים ברחבי הרשת מטפלים זוגיים רבים שישמחו לעזור לגולשים ולענות בפורומים בחינם. רק צריך לבקש עזרה ויהיה מי שייתן יד בנושא. מדובר בפלטפורמה מצוינת עבור מי שרוצה להישאר אנונימי ועדיין לקבל עזרה בתחום הזוגי.


מטפל זוגי